Koncert Debiuty 2013 – Kuba Kornacki & Kanaan

kanaan

W leniwe sobotnie popołudnie prezentujemy kolejny zespół. Tak jak obiecaliśmy. Oto słów kilka o Kubie i Kanaanie.

Kuba Kornacki – piosenkarz, aktor – absolwent krakowskiej PWST, pedagog Studium Wokalno-Aktorskiego przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. Choć może powinniśmy napisać przed tym wszystkim i na pierwszym miejscu: mąż Małgosi i ojciec Miriam i Piotra po prostu tato.

TATO to również tytuł pierwszej płyty Kuby Kornackiego i zespołu Kanaan. Grupa obecnie pracuje nad płytą długogrającą pod tym samym tytułem. Autorem tekstów i muzyki jest Kuba, który również śpiewa. Z Kubą współtworzy i śpiewa żona Małgosia.

O swoich utworach autor mówi, że są jakby fotografią jego spotkania z Bogiem – bardzo często nowe inspiracje, czy nawet gotowe teksty, pojawiają się w przestrzeni modlitwy osobistej. Mówi również, że „muzyka powinna rozbijać ludzkie twierdze” – te słowa przytoczył Łukasz Sośniak (Gospel Box). Cóż to są owe „ludzkie twierdze”? Nasz intelekt, nasz rozum i czysto rozumowe podejście do świata, nasza skomplikowana filozofia życia i ciągłe próby „odwracania kota ogonem”. Żyjemy w świecie, w którym „miłość jest uważana za przedmiot ewolucji, podobnej skrzydłom u ptaków i płetwom u ryb” (fragment mowy pożegnalnej Piotra Fronczewskiego dla Gustawa Holoubka przytoczonej przez Kubę). W którym człowiek kwestionuje wszystko i stawia się ponad wszystkim. Im bardziej jesteśmy sprawni intelektualnie, im bardziej polegamy na rozumie i nim ogarniamy świat, tym trudniej nam uwierzyć i przyjąć tę prawdę, że Bóg nas kocha. I dlatego możemy mu w każdej chwili powiedzieć TATO.

Myślę, że możemy z czystym sumieniem powiedzieć, że muzyka Kuby Kornackiego i zespołu Kanaan jest w stanie rozbić każdą, najmocniejszą ludzką twierdzę, aby mogła do nas dotrzeć Boża Miłość i całkowicie zmienić nasze życie.

Na koniec parę słów od samego Kuby:

Miłość Boża, której doświadczam, jest zaskakująca, twórcza, radosna, namiętna i szalona. I takie są te piosenki. Mówią o Bogu w sposób bardzo osobisty, wręcz intymny. Ale równocześnie są zaproszeniem dla każdego, aby odkrył taką przestrzeń intymnego spotkania z Odwiecznym Potężnym Bogiem, który postanowił zostać naszym Tatą.

I parę słów o stylistyce utworów:

Jest bardzo rozległa, poczynając od popowych i funkowych akcentów, poprzez utwory bliżej reagge, poprzez muzykę świata i brzmienia folkowe, łączące różne tradycje etniczne z bogatą symfoniczną fakturą, inspirowaną muzyką filmową Hansa Zimmera. Jest też ballada inspirowana średniowiecznymi tradycjami wędrownych trubadurów. A wszystko to przyprawione jazzową harmonią i wrażliwością muzyków.

kanaan_2

I jest to w pełni uzasadniony opis, bowiem muzycy współpracujący z Kubą to grono znanych osobowości muzycznych z wieloletnim doświadczeniem, biorących udział w wielu różnych projektach. Są to między innymi: Maciej Afanasjew -aranżacje, skrzypce, Grzegorz Nadolny – kontrabas, gitary basowe, Cezary Paciorek – akordeon, instrumenty klawiszowe, Szymon Damięcki – gitary akustyczne, elektroakustyczne i solowe, Waldemar Franczyk – instrumenty perkusyjne i wielu innych.

You may also like...

Dodaj komentarz