„Dwa jablka na czeresni” w radiowej Trójce!

Dzisiaj w radiowej Trójce mogliśmy posłuchać Klaudii ze StronyB oraz ich menagera – Szymona Chalimoniuka. Gościł ich Marcin Witan w audycji „Muzyczne rozmowy”. A czego się dowiedzieliśmy? Kto pisał teksty. Do jakiego utworu powstanie teledysk czy też jak nazywała się jeszcze całkiem niedawno rodzinna miejscowość Klaudii.

 

Dzisiaj to nie był dzień dla śpiochów.  Klaudia Grabek i Szymon Chalimoniuk musieli stawić się raniutko na Myśliwieckiej. Słuchacze też – chociaż nie musieli wychodzić z łóżek. O 6.00 rozpoczęła się audycja Marcina Witana – i to od razu mocno, bo „Dwa jabłka na czereśni” lekkim utworem nie jest – ani muzycznie, ani tekstowo. Co ciekawe, utwór nieco inspirowany jest twórczością Stachury – ciekawe czy znajdziecie, który fragment tekstu pochodzi od niego?

okladka_stronab_1 okladka_stronab_2

Potem było już tylko ciekawiej. Dowiedzieliśmy się (to znaczy Ci, którzy nie wiedzieli), że większość tekstów na płytę układał ks. Sławek „Arsen” Arseniuk, którego duchowymi (oraz muzycznymi) dziećmi jest właśnie ekipa StronyB. Niektóre ze słów musiały czekać kilka lat na tą płytę.

Dużo nie znaczy wszystko. Na krążku – jak zdradziła Klaudia – jest jeden utwór, którego tekst nie pochodzi od ks. Arsena. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że słowa do „Kościół mój” napisał przyszły papież… tak, tak – to właśnie z poezji Wojtyły zaczerpnęła StronaB i… efekt jest zdumiewający.

Nie chodzi przecież tylko o efekt – w oczach Boga wiele spraw wygląda inaczej niż nam się wydaje. Podobnie dowiedzieliśmy się, że kawałek „Sebastian – sala 103” traktujący o śmierci młodego chłopaka jest tak naprawdę… jednym z radośniejszych utworów na płycie.

„…teraz życia dni policzę
teraz w końcu ich niewiele
teraz wiem kto moim szczęściem
teraz wiem kto przyjacielem

do domu czas
do nieba czas!”

A czy wiecie, jak nazywała się rodzinna wioska StronyB? Bo teraz nazywa się Jeziorzany, które leżą całkiem niedaleko Kocka.  Jeszcze kilkadziesiąt lat temu były to Łysobyki – między innymi była sceną dla ostaniej bitwy „polskiego września” 1939 roku.

Wracając do tematów muzycznych.  Mamy nowinę. Goście „Muzycznych rozmów” zapowiedzieli, iż jeszcze w lutym ukaże się profesjonalny teledysk zespołu. Powstanie on do utworu „Hamlet”.

nagrody StronaB

Ostatni akcent był „debiutowy”… Szymon (management StopThePop) stwierdził, że nasz koncert miał wpływ na dalsze losy StronyB. Cieszymy się, że fakt bycia Debiutem Roku 2012 pomaga zespołowi w promocji i koncertowaniu. Taki jest cel.

Na koniec zostawiam Was z płytą do przesłuchania:

You may also like...

Dodaj komentarz